Otwarte paleniska i wkłady kominkowe

fireplaceDecydując się na wybudowanie w naszym domu kominka stoimy przed trudnym wyborem: czy zastosować w nim wkład kominkowy, czy też wymurować tradycyjne otwarte palenisko. Wybór zależy przede wszystkim od naszych priorytetów - efektywność grzania czy efektowność wyglądu.

Kominek to zazwyczaj jedynie dodatkowe źródło ciepła. Mimo to dla większości inwestorów jego funkcja grzewcza jest bardzo istotna i jej podporządkowany jest cały projekt kominka.

Dobrze wybudowane otwarte palenisko osiąga 25-30% sprawności energetycznej. Źle wybudowane może dawać nawet ujemną sprawność - to znaczy paląc w takim kominku wychładzamy pomieszczenie zamiast je ogrzewać. Końcowy efekt jest trudny do przewidzenia i zależy przede wszystkim od kwalifikacji zatrudnionego do tego fachowca. Jednak widok ognia w starannie wymurowanym palenisku daje nieporównywalnie bardziej naturalny efekt, niż we wkładzie kominkowym. Szyba wkładu kominkowego zawsze stanowi zauważalną wizualną przeszkodę. Nawet jeśli uda nam się ją utrzymać w idealnej czystości, to zawsze zobaczymy na niej refleksy świateł obecnych w pomieszczeniu.

Typowy dobrej konstrukcji powietrzny wkład kominkowy zapewnia nam do 75% procent wydajności. W przypadku wkładów z płaszczem wodnym może to być nawet więcej. Istotne jest też bezpieczeństwo, jakie daje palenie w zamkniętej komorze wkładu kominkowego. Przez zamknięte drzwiczki nie wypadnie nam płonące polano mogące spowodować pożar budynku. Należy jednak pamiętać, iż szyba nie chroni nas przed ciepłem emitowanym przez promieniowanie ognia. Nie powinniśmy więc przed paleniskiem umieszczać przedmiotów, którym wysoka temperatura może zaszkodzić bądź nawet spowodować ich zapalenie. Dostępne na rynku wkłady kominkowe stanowią na ogół dosyć przemyślane i sprawdzone konstrukcje. Podłączając je do prawidłowo wykonanego komina będziemy mogli być raczej spokojni o ich bezproblemowe funkcjonowanie.

Dla osób, które chciałyby połączyć zalety obu tych rozwiązań unikając zarazem ich wad dobrym rozwiązaniem może być wkład kominkowy stalowo-szamotowy z podnoszonymi lub zdejmowanymi drzwiczkami. Jeśli jeszcze taki wkład będzie wyłożony szamotowymi cegiełkami, to wizualnie nie będzie on ustępował palenisku otwartemu dając nam zarazem wydajność i bezpieczeństwo użytkowania.